Šamorín – Slovensko
Šamorín je město na jihozápadním Slovensku, nachází se cca 20 km od Bratislavy. Má přes 13 tisíc obyvatel převážně maďarské národnosti. První písemná zmínka pochází z roku 1238. Práva královského města získla Šamorín v roce 1405 od Zikmunda Lucemburského.
Smlouva o vzájemné spolupráci byla podepsána 8. května 2022.
Naarden – Nizozemí
Naarden byl rybářskou a tržní osadou a městská práva obdržel roku 1350. Při španělské kolonizaci Nizozemí roku 1572 zde došlo ke krvavým bojům a vyvraždění asi 700 místních obyvatel, v dějepise nazývanému krvavá lázeň v Naardenu. V 17. století, za vlády Viléma I. Oranžského, Nizozemci zbudovali kolem města pevnost s typicky renesančním hvězdicovým systémem fortifikací s dodnes téměř kompletně zachovalými hradbami, vodními příkopy a dvěma padacími mosty. Ve Francouzsko-nizozemské válce roku 1672 město zabrali Francouzi, následně byli poraženi vojskem Viléma III. Oranžského.
Uvnitř zmíněné pevnosti je dobře dochované historické město Naarden se dvěma branami (Utrechtskou a Amsterdamskou), radnicí (Stadhuis), zbrojnicí (Arsenal), starým větrným mlýnem (Oud Molen), desítkami renesančních a barokních měšťanských domů a s gotickou budovou špitálu sv. Alžběty, vestavěnou do hradební zdi.
Spolupráce mezi městy Uherský Brod a Naarden byla ukončena.
Ourém – Portugalsko
Dne 26.03.2014 byla podepsána smlouva o partnerství a vzájemné spolupráci mezi městy Uherský Brod a Ourém.
Ourém je portugalské město, které se nachází v okrese Santarém v Centrálním kraji (bývalé Údolí řeky Tejo) a oblasti Médio Tejo. Má asi 12 994 obyvatel. Na území města Ourém se nacházejí dvě farnosti. Ourém je jak starodávné, tak i moderní prosperující město se širokými ulicemi. V městě Ourém sídlí okresní soud.
Je sídlem správní oblasti o rozloze 416,57 km2 s 45 932 obyvateli (sčítání lidu z roku 2011), která se dělí na 18 farností. Na severu hraničí se správní oblastí Pombal, na severovýchodě s Alvaiázere, na východě s Ferreirou do Zazere a Tomarem, na jihovýchodě s Torres Novas, na jihozápadě s Alcanenou a na západě s Batalhou a Leiriou. Ve správní oblasti Ourém jsou dvě obce, které patří do čestné kategorie města: Fátima a Ourém. Obce v kategorii městys: Caxarias, Freixianda, Vilar dos Prazeres a Olival.
Spolupráce mezi městy Uherský Brod a Ourém byla ukončena.
Nové Mesto nad Váhom – Slovenská republika
Nové Mesto nad Váhom leží v malebném Pováží, kde se údolí Váhu rozšiřuje do úrodné nížiny, ohraničené posledními výběžky Malých Karpat a Povážským Inovcem. Vzniklo na staré obchodní cestě vedoucí Povážím, která právě v těchto místech měla důležitou odbočku na Moravu. Rozkládá se na ploše 3 258,3 ha, ve výšce 181 m n. m.. Je okresním městem a je součástí Trenčianského kraje.
Díky výhodné poloze bylo okolí Nového Mesta n. V. obývané už ve starší době kamenné. Svědčí o tom archeologické nálezy z bývalé cihelny v městské části Mnešice. Sprašový profil obsahuje až pět kulturních vrstev se stopami ohnišť, kamennými nástroji a velkým množstvím kamenných úlomků. Nálezy z nejspodnější vrstvy pocházejí z období 240 000 let před n. l.. Nepřetržité osídlení města potvrzují archeologické nálezy i z pozdějšího období.
Současné Nové Mesto nad Váhom se vyvinulo ze středověké osady, která vznikla na křižovatce obchodních cest. Jedna vedla Povážím, druhá na Moravu.
Gierałtowice – Polsko
Gierałtowice jsou jednou z větších obci slezského vojvodství. Administrativně patří do okresu Gliwice. Rozkládá se na ploše asi 39 km, z nichž více než polovina je zemědělská půda a 11 % jsou lesy.
Obec se skládá ze čtyř dynamických, dobře ekonomicky a zemědělsky vyvinutých částí: Chudów, Gierałtowice, Paniówki a Przyszowice. O turistické atraktivitě obce rozhodly četné památky, parky, zelené plochy s vodními nádržemi a povodí řek, nacházející se na jejím území.
Nejstarší záznam o obci, která je částí současné obce Gierałtowice, se týká vesnice Chudów, pochází z církevních zdrojů a datuje se na rok 1198. Vesnice Gierałtowice vznikla v letech 1280–1290 po třetím tatarském přepadení jako vesnické osídlení, nejstarší písemné zmínky týkající se Paniówek a Przyszowic se datují na rok 1305.
Obec Gierałtowice vznikla v roce 1977. V počáteční fázi se obec skládala ze šesti částí: Bujaków, Chudów,Gierałtowice, Ornontowice, Paniówki a Przyszowice. V roce 1991 se od obce odloučila část Ornontowice a působí jako samostatná obec, v roce 1995 se oddělil Bujaków, které dnes patří k městu Mikołów.
Po administrativní reformě, která proběhla v roce 1999, obec patří do okresu Gliwice.
Slavné a zajímavé dějiny obce dokládají její památky. K nejzajímavějším patří ze zříceniny částečně rekonstruovaný zámek v Chudowie z XVII. století. Zámek byl rekonstruován díky nadaci „Zamek Chudów", která vznikla v roce 1995. V současnosti se v rekonstruované zámecké věži nachází menší muzeum, kde jsou umístěny exponáty z archeologického průzkumu a vykopávek vedených na území zámku. Nádherným památkovým objektem je rovněž Palác a park v Przyszowicích. Palác byl postaven pro rodinu von Raczek na konci XlX. století v eklektickém slohu. Obec Gierałtowice zcela obnovila jeho exteriér.
Spolupráce mezi městy Uherský Brod a Gierałtowice byla ukončena.
Tsukiyono (Cukijono) – Japonsko
Samotné město Tsukiyono leží přibližně 400 km od Tokia. Smlouva o spolupráci mezi městy Tsukiyono a Uherský Brod byla uzavřena počátkem listopadu roku 1995, při oslavách 40. výročí vzniku města Tsukiyono. Město Tsukiyono vzniklo tak, že se spojily dvě větší obce, jejichž historie sahá několik tisíc let nazpět. Název města je volně přeložen jako „Krásná měsíční noc“. Že je to název přiléhavý, se přesvědčilo několik desítek návštěvníků z Uherského Brodu. Město je obklopeno podkovou vysokých hor, otevřenou směrem k Tokiu. Středem této podkovy protéká řeka s přečistou vodou. Pohled na siluetu hor a miliony jisker ve vlnkách divoké řeky, když svítí úplněk, je okouzlující. Po dobu trvání družby mezi oběma městy došlo k navázání dobrých přátelských vztahů.
Hmatatelným výsledkem spolupráce s Tsukiyonem je, mimo řady výměnných pobytů a odborných stáží pracovníků MěÚ, krásná japonská zahrada „Přátelství“, kterou vybudovali odborníci z Tsukiyona. „Japonskou zahradu" mohou návštěvníci města shlédnout v areálu Muzea J. A.Komenského.
Partnerství obou měst bylo však již ukončeno. Došlo ke sloučení Tsukiyona a dalších tří japonských měst. Vzniklo společné město, které si ponechalo své vlastní družební město.