Městská policie
- Město
- Městská policie
Městská policie
Velitel Městské policie: Martin Kovařík
telefon: 572 805 291, e-mail: mp@ub.cz nebo vedeni.mp@ub.cz
Pecháčkova 872, Uherský Brod, 688 01
Základní informace o Městské policii
Vznik Městské policie Uherský Brod se datuje k 18.04.1991, kdy zastupitelstvo města rozhodlo obecně závaznou vyhláškou č. Z1/1991 o jejím zřízení. Od prvopočátku až k dnešním dnům je její stěžejní činnost zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku. Městskou policii, resp. zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii. Právní norma upravující její činnost, postavení, oprávnění a povinnosti strážníků, nebo dnes již i jiných pracovníků zařazených do obecní policie, provázela řada více či méně významných novelizací. Postupně se z nejasného a často jen složitě odvoditelného statutu organizační složky obce stala obecní policie orgánem obce.
V samostatné působnosti obce je obecní policie zřizována a zrušována zastupitelstvem obce obecně závaznou vyhláškou. Úkolem obecní policie je zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku v rámci působnosti obce a plnění dalších úkolů, pokud tak stanoví zákon o obecní policii nebo zvláštní zákon. Každý má právo obracet se na strážníky se žádostí o pomoc a strážníci jsou povinni požadovanou pomoc poskytnout. Rozsah poskytnuté pomoci je pak dán rozsahem úkolů, které strážníci podle zákona o obecní policii nebo zvláštních zákonů plní. Poskytnutou pomoc však není možno vztahovat jen na úkony a zákroky provedené strážníkem, ale jistě sem patří i případné učinění jiných opatření, zejména vyrozumění kompetentních orgánů.
Základním právním předpisem přímo se týkající oblasti obecní policie, jak již bylo zmíněno, je zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, který je zvláštním zákonem upravujícím mj. i okolnosti, které se k činnosti obecní policie vztahují. Obecní policie při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a při plnění dalších úkolů podle zákona o obecní policii, nebo podle jiného zákona zejména přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, dohlíží na dodržování pravidel občanského soužití, dohlíží na dodržování obecně závazných vyhlášek a nařízení obce, podílí se v rozsahu stanoveném tímto nebo zvláštním zákonem na dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích, podílí se na dodržování právních předpisů o ochraně veřejného pořádku a v rozsahu svých povinností a oprávnění stanovených tímto nebo zvláštním zákonem činí opatření k jeho obnovení, podílí se na prevenci kriminality v obci, provádí dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích v obci a v neposlední řadě též odhaluje přestupky a jiné správní delikty, jejichž projednávání je v působnosti obce.
Mezi stanovené odborné předpoklady, které strážník k výkonu povolání potřebuje je znalost ústavního pořádku České republiky, základů kriminalistiky a právní úpravy obecní policie, obecního a krajského zřízení, shromažďování, Policie ČR, trestního práva, živnostenského podnikání, střelných zbraní a střeliva, přestupků a jiných správních deliktů, jejichž projednávání je v působnosti obce, správního řízení, bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, ochrany před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a krizového řízení a integrovaného záchranného systému.