Měření rychlosti (radary)

Měřící stanoviště na ul. Nivnická

Obousměrné měření na ulici Nivnická, přibližně u č. p. 909, GPS: 49° 00' 47.31"N, 017° 39' 07.077"E v km 59,3 dle staničení silnice II/490

Měřící stanoviště na ul. Prakšická

Úsek na ul. Prakšická u areálu SÚS, GPS: 49°1'56.4056"N, 17°38'45.2099"E

Měřící stanoviště na silnici II/490 v Újezdci u Luhačovic

Obousměrné měření úsekové rychlosti na silnici II/490 mezi stožárem VO č. 110, před domem 1. května 210 (GPS: 49°02'03.773"N, 17°41'00.922"E ) a stožárem před Motorestem Štěpán, Losy 348 (GPS: 49°01'54.341"N, 17°40'43.574"E)

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY V RÁMCI OBJEKTIVNÍ ODPOVĚDNOSTI PROVOZOVATELE VOZIDLA

1) Zapsání bodů – karta řidiče, jestli když zaplatím, budu mít záznam v kartě řidiče?
V případě zaplacení určené částky nejsou připisovány žádné body do bodového hodnocení řidiče, neboť se nejedná o sankci za přestupek řidiče, ale o postih za přestupek provozovatele vozidla. Uvedený delikt se nezapisuje do žádné evidence. Podmínkou je úhrada určené částky v zákonem stanovené 30denní lhůtě. Ustanovení § 125h odstavce 5 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích stanovuje, že pokud je určená částka uhrazena nejpozději v den splatnosti, obecní úřad obce s rozšířenou působností věc (přestupku neznámého pachatele) odloží.

2) Od kdy se počítá splatnost určené částky 30 dnů – ode dne doručení písemnosti, nebo až ode dne následujícího?
Počítání lhůt upravuje § 40 zákona č. 500/2004 Sb., správního řád – lhůta začíná běžet dnem následujícím po dni doručení, 30. den ode dne doručení však musí být platba již připsána na účet správního orgánu, jinak se platba dle zákona musí vrátit plátci.

3) Nemohl jsem si vyzvednout zásilku s výzvou k zaplacení určené částky na poště
Ustanovení § 24 odstavce 1 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád říká, jestliže si adresát uložené písemnosti písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena, nevyzvedne, písemnost se považuje za doručenou posledním dnem této lhůty. Nastává tzv. fikce doručení. Při doručování je poštovním doručovatelem oddělena část dodejky, kde je uvedeno poučení ve smyslu § 41 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, které doručovatel vhodí při neúspěšném pokusu o doručení do poštovní schránky. Pokud provozovatel svou nepřítomnost v místě bydliště správnímu orgánu doloží a splní všechny podmínky § 41 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád včetně provedení zmeškaného úkonu, je velmi pravděpodobné, že bude zmeškaný úkon prominut. To vše samozřejmě platí v případě, že provozovatel hodlá věc řešit zaplacením určené částky a nebo má zájem sdělit osobu řidiče. Každá žádost se posuzuje podle konkrétních skutkových okolností a nelze paušálně předem konstatovat, za jakých okolností bude žádosti vyhověno a za jakých okolností bude žádost zamítnuta.

4) Zaplatil jsem určenou částku až po lhůtě; nebo mohu ještě zaplatit, i když vím, že uplynula doba splatnosti?
Pokud je určená částka uhrazena po splatnosti, správní orgán je povinen ji vrátit. § 125h odst. 7 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích totiž stanovuje, že pokud je určená částka uhrazena po dni splatnosti, obecní úřad ji bezodkladně vrátí provozovateli vozidla.
V odůvodněných případech je možné podat žádost o prominutí zmeškání úkonu (§ 41 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád) a zároveň určenou částku zaplatit. Aby mohl správní orgán zmeškaný úkon prominout, musí podatel prokázat, že překážkou byly závažné důvody, které nastaly bez jeho zavinění. S požádáním je třeba spojit zmeškaný úkon, jinak se žádostí správní orgán nezabývá – v tomto případě musí tedy podatel spolu s podáním žádosti uhradit určenou částku. Je pak na posouzení správního orgánu, zda žádosti vyhoví. Typickým případem, kdy je žadateli po splnění podmínek zpravidla vyhověno, je pobyt účastníka řízení v zahraničí (pracovní cesta, dovolená), kdy po návratu do místa bydliště zjistí, že mu byla doručena výzva k zaplacení určené částky a již uplynula doba splatnosti.

5) Jakým způsobem mohu zaplatit určenou částku?
Bezhotovostní platbou na číslo účtu 19–721721/0100 vedeného Komerční banky. Variabilní symbol je generován individuálně a je uveden ve výzvě. Na stejný účet lze zaplatit určenou částku i poštovní poukázkou.
Platit lze také na pokladně Městského úřadu Uherský Brod, přízemí budovy radnice, Masarykovo náměstí čp. 100, a to hotově s výše uvedenými údaji v následujících časech:

Po, St: 8:00–17:00
Út, Čt: 8:00–14:30
Pá: 8:00–14:00

Platit lze rovněž prostřednictvím on-line Platební brány.

Všechny potřebné údaje pro platební styk jsou výrazně uvedeny na výzvě k úhradě určené částky. Doporučujeme před odesláním platby důkladně zkontrolovat platební údaje – zejména číslo účtu a variabilní symbol.

6) Chci nahlásit, kdo vozidlo řídil, stačí údaje zaslat e-mailem?
Jedná se o podání ve smyslu zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, a aby takové podání bylo možné použít pro účely správního řízení, musí takové podání splnit náležitosti upravené v § 37 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád:

  • (1) Podání je úkonem směřujícím vůči správnímu orgánu. Podání se posuzuje podle svého skutečného obsahu a bez ohledu na to, jak je označeno.
  • (2) Z podání musí být patrno, kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje. Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování podle § 19 odst. 4. V podání souvisejícím s její podnikatelskou činností uvede fyzická osoba jméno a příjmení, popřípadě dodatek odlišující osobu podnikatele nebo druh podnikání vztahující se k této osobě nebo jí provozovanému druhu podnikání, identifikační číslo osob a adresu zapsanou v obchodním rejstříku nebo jiné zákonem upravené evidenci jako místo podnikání, popřípadě jinou adresu pro doručování. Právnická osoba uvede v podání svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování. Podání musí obsahovat označení správního orgánu, jemuž je určeno, další náležitosti, které stanoví zákon, a podpis osoby, která je činí.
  • (3) Nemá-li podání předepsané náležitosti nebo trpí-li jinými vadami, pomůže správní orgán podateli nedostatky odstranit nebo ho vyzve k jejich odstranění a poskytne mu k tomu přiměřenou lhůtu.
  • (4) Podání je možno učinit písemně nebo ústně do protokolu anebo v elektronické podobě. Za podmínky, že podání je do 5 dnů potvrzeno, popřípadě doplněno způsobem uvedeným ve větě první, je možno je učinit pomocí jiných technických prostředků, zejména prostřednictvím dálnopisu, telefaxu nebo veřejné datové sítě bez použití podpisu.
  • (5) Podání se činí u správního orgánu, který je věcně a místně příslušný. Podání je učiněno dnem, kdy tomuto orgánu došlo.

Provozovatel může využít předvyplněného formuláře, který je Městským úřadem Uherský Brod rozesílán spolu s výzvou k zaplacení určené částky. Ten po doplnění všech nevyplněných položek splňuje všechny náležitosti podání.
Správní orgán závěrem této odpovědi upozorňuje, že sdělení údajů o osobě řidiče, která měla dle provozovatele vozidla v době přestupku vozidlo řídit, ještě neznamená, že následně nemůže být s provozovatelem vozidla zahájeno správní řízení pro přestupek dle § 125f odstavce 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. K zahájení řízení pro přestupek dojde zpravidla, když správní orgán nezahájí řízení o přestupku a věc odloží, protože nezjistil skutečnosti odůvodňující zahájení řízení proti určité osobě, anebo řízení o přestupku zastaví, protože obviněnému z přestupku spáchání skutku neprokáže.

7) Mohu se zprostit odpovědnosti za přestupek provozovatele vozidla dle § 125h odstavce 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích?
Ano, ale jen v zákonem stanovených případech – liberační důvody jsou uvedeny v § 125f odstavce 5 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích: Provozovatel vozidla za přestupek neodpovídá, jestliže prokáže, že v době před porušením povinnosti řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích:
a) bylo vozidlo, jehož je provozovatelem, odcizeno nebo byla odcizena jeho tabulka s přidělenou státní poznávací značkou, nebo
b) podal žádost o zápis změny provozovatele vozidla v registru silničních vozidel.

8) Mám elektronický podpis, mohu sdělení řidiče zaslat elektronicky na e-mailovou adresu některého z pracovníků správního orgánu?
Ne, k podání elektronických podání slouží výhradně elektronická podatelna podatelna@ub.cz, případně datová schránka, e-mailové adresy jednotlivých pracovníků, stejně jako jejich telefonní čísla, slouží k jisté formě komunikace (orientační, informativní), ale tu správní řád nezná a nelze ji proto použít pro účely správního řízení.

9) Odepřu podat vysvětlení z důvodů uvedeného v § 137 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád – reakce na výzvu k zaplacení určené částky.
V případě, že provozovatel s odkazem na ustanovení § 137 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, uvede, že osoba řidiče je mu známa, ale s ohledem na to, že tato osoba je ve vztahu k němu osobou blízkou, tak jak uvádí Občanský zákoník („Osoba blízká je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství (dále jen „partner"); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí."), využívá svého práva odepření podání vysvětlení. Správní orgán v tomto případě věc přestupku odloží a následně přikročí k zahájení řízení o správním deliktu provozovatele vozidla dle § 125h odstavce 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

10) Vozidlo je provozováno jiným provozovatelem v rámci smlouvy o operativním leasingu.
Pokud správní orgán nezjistí totožnost skutečného řidiče a nedojde k jeho postihu, odpovídá provozovatel vozidla uvedený v registru silničních vozidel za přestupek a případně uloženou sankci pak může na podkladě smluv, uzavřených s nájemcem, v občanskoprávním řízení vymáhat po skutečném pachateli jednání majícího znaky přestupku. Provozovatelem vozidla je ve smyslu § 2 písm. b) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, vlastník nebo jiná osoba, která je jako provozovatel zapsána v registru silničních vozidel podle zvláštního právního předpisu nebo obdobné evidenci jiného státu.

11) Vozidlo je provozováno autopůjčovnou a nájemce již odcestoval mimo území České republiky.
Nutno správnímu orgánu sdělit údaje o totožnosti nájemce, aby mu bylo možno doručovat. Pokud se však nezjistí skutečnosti odůvodňující zahájení řízení o přestupku proti konkrétní osobě, správní orgán věc odloží a za přestupek odpovídá provozovatel vozidla, který pak může případně uloženou sankci na podkladě výpůjční smlouvy, uzavřené s cizozemským řidičem, vymáhat v občanskoprávním řízení. Nejedná se však o pravidlo, neboť správní orgán hodnotí každý případ zvlášť podle konkrétních okolností a může dojít k závěru, že nelze v dohledné době očekávat, že by bylo reálně možné s označenou osobou zahájit řízení o přestupku, neboť by to bylo v rozporu s účelem zákona. V takovém případě správní orgán přestupek rovnou odloží a následně zahájí řízení pro přestupek dle § 125f odstavce 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

12) Vozidlo je prodáno, ale nebyla provedena změna v registru silničních vozidel.
Písemně tuto skutečnost oznámit správnímu orgánu, který je místně příslušný pro přeregistraci vozidla, popř. doložit listinou a uskutečnit spolu s novým vlastníkem vozidla řádný převod (přeregistraci), aby se věc v budoucnu neopakovala. Správní orgán nicméně bude pokračovat ve zjišťování skutečné osoby řidiče. Pokud správní orgán nezjistí totožnost skutečného řidiče a nedojde k jeho postihu, věc přestupku bude odložena a bude zahájeno řízení pro přestupek provozovatele vozidla, který je uveden ke dni spáchání přestupku jako provozovatel vozidla v registru silničních vozidel. Zákon o provozu na pozemních komunikacích je v tomto ohledu striktní a jednoznačně stanovuje, že osobou provozovatele je pouze ta osoba, která je uvedena jako provozovatel v registru silničních vozidel – což stanovuje již zmiňované ustanovení § 2 písm. b) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu silničních vozidel.

13) Vozidlo je prodáno, postačí zaslat kopii kupní smlouvy?
Nepostačuje, neboť v případě, že nebude skutečný řidič vozidla v době spáchání přestupku zjištěn a postižen, za přestupek provozovatele vozidla odpovídá držitel, evidovaný v centrálním registru silničních vozidel, resp. uvedený v technickém průkazu vozidla. Také viz bod „12".

14) Nenašel jsem zde odpověď na to, co by mě zajímalo.
Můžete kontaktovat se svým dotazem pracovníka, který je uveden v hlavičce výzvy k zaplacení určené částky, popřípadě i další osoby podílející se na řešení přestupků zjištěných automatickým prostředkem bez obsluhy:

572 805 195 – Mgr. Martin Špatka
572 805 185 – Bc. Veronika Podolanová
572 805 389 – Beáta Štěpánková
572 805 388 – Bc. Radek Maňák

  Prosím čekejte...