Váleční veteráni nezůstávají sami
Když se řekne válečný veterán, většina lidí si představí hrdinu druhé světové války ověšeného medailemi. Jenže dnes mezi námi žijí tisíce novodobých veteránů – mužů a žen, kteří sloužili v misích v Jugoslávii, Kosovu, Iráku, či Afghánistánu. Po návratu domů se někdy ocitají v osamění a se svými problémy prakticky neviditelní. Lidé v jejich okolí si jen těžko umí představit, čím si prošli. Někteří z nich se potýkají s následky misí, zdravotními problémy a narušenými rodinnými vztahy. Dlouho prakticky neexistovala účinná pomoc a systém péče o ně, která by zohledňovala jejich specifické zkušenosti. To se nyní konečně změnilo.
Od ledna 2024 funguje po celé republice nový systém přímé podpory, který válečným veteránům nabízí efektivní a cílenou pomoc. Ministerstvo obrany v rámci Odboru pro válečné veterány a válečné hroby vytvořilo mimořádně účinný nástroj přímé péče, Agenturu pro podporu válečných veteránů. Jedná se o síť zkušených kontaktních pracovníků, kteří prošli vojenskou službou a zahraničními operacemi. Sami zažili odloučení od rodiny i nasazení v ohrožení života. K tomu navíc absolvovali odborný výcvik v sociální práci.
Pokud válečný veterán potřebuje poradit s dávkami, právními otázkami, psychickou nebo zdravotní péčí, může se obrátit na člověka, který přesně rozumí jeho situaci. Pokud je situace složitější, kontaktní pracovníci spolupracují se sociálními pracovnicemi oddělení podpory a péče Odboru pro válečné veterány a válečné hroby. Společně pomáhají řešit širokou škálu problémů – od exekucí přes léčbu závislostí až po rodinné vztahy narušené dlouhými misemi.
Klientům, kteří řeší zdravotní obtíže, dokážou zprostředkovat nadstandardní zdravotní a kompenzační pomůcky z dotačního programu Ministerstva obrany, jako jsou sluchadla, elektrické vozíky či zdravotní matrace. V mimořádně závažných situacích je tu pak bezprostřední finanční podpora od Vojenského fondu solidarity – pro ty, které zasáhla vážná nemoc, přírodní katastrofa nebo potřebují speciální vybavení pro život s postižením, přičemž tato pomoc je určena nejen pro válečné veterány a vojáky, ale i jejich blízké.
Přímá péče o válečné veterány ale neznamená jen řešení krizových situací. Kontaktní pracovníci pravidelně organizují setkání a komunitní akce, váleční veteráni se na ně mohou obrátit i v případě, že si jen potřebují popovídat s někým, kdo jim bude rozumět. Veškerá podpora je navíc otevřená i pro jejich blízké, protože život s člověkem, který si prošel válečným konfliktem či zahraniční misí, může být někdy náročný a rodiny válečných veteránů si podporu plně zaslouží.
Pomoc je blíž, než si mnozí myslí. Stačí zavolat, napsat nebo se obrátit na sociální sítě. Kontaktní pracovníci jsou připraveni pomoci a mají vždy čas přijet až k vám domů nebo na domluvené místo. Nikdo z válečných veteránů a jejich blízkých už nemusí zůstat se svými starostmi sám.
Vizitky těch, na které se můžete obracet ve Zlínském kraji jsou pod textem.